02
Oca

Ev Dekorasyonu İçin Muazzam İpuçları

Merhabalar,
Umarım eğlenceli ve ilham dolu bir yaz geçirmişsinizdir.Yeni sezon başlarken yaşam alanlarında ufak veya köklü değişiklikler yapmak isteyenlere bazı ipuçlarım olucak.Tartışmasız hepimiz evimizde veya iş yerlerimizde eklemek veya değiştirmek istediğimiz bir şeyler muhakkak buluruz.Bu blogda sizlere işin profesyonelinden konforlu ve lüks fikirler vereceğim.
Hayalimizdeki evi tasarlamak veya mevcut halini yenilemek için eminim ki hayatınızın bir noktasında İç Mimar,Mimar veya tasarımcılarla tanıştınız,çalıştınız veya tanışmadığınız için pişman oldunuz. İster evinizin cephesi,bahçesi olsun;ister iç mekanda her hangi bir alan veya yaşam alanının tamamı olsun işin uzmanıyla çalışmak bir lüks değil,tartışmasız bir gereklilik!İşin uzmanıyla çalışmak elinizde bir projeyle ilerleyip mükemmel bir sonuç oluşturmak için,zamandan tasarruf için,en önemlisi tüketicinin ‘uygun bir bütçeye mal edeceğini zannedip’ sonradan ah vah etmemek için en doğru karardır…
Evet gelelim evinizi veya iş yerinizi tasarlarken olmazsa olmaz detaylar ve örneklerine.Yukarıda da ifade ettiğim gibi şayet evinizi baştan aşağı değiştirmek istiyorsanız ve plansız bir şekilde ilerlememek için ilk olarak bir profesyonelle iç mimarla irtibat halinde olmayı asla unutmayın.Ardından ev dekorasyon ve tasarımınızın amacının ne olacağına karar verin.
Örneğin Salon;sadece oturma,misafir ağırlama yeri olarak mı kullanılacak yoksa orada TV izleyip uzanabilecek bir ortam mı? Veya Mutfak;yalnızca yemek yenilen bir alan mı yoksa misafirlerinizi ağırlayacağınız,hafta sonu brunch yapabileceğiniz bir alan mı olacak.Bu detaylar önce belirlenmeli ki bu amaç doğrultusunda mobilya ve aksesuarlar tercih edilmeli.Ve tabiî ki ardından planlanacak en önemli detay bütçe.Bütçenizi çıkarmadan asla evinizi veya işyerinizi tadilata sokmayın.
Kişisel tercihlerinizi göz önünde bulundurun! Moda diye odanızın hacminden büyük mobilya ve aksesuarlar tercih etmeyin.Maalesef benimde ev veya işyerlerine gittiğimde en sık karşılaştığım hatalardan.Basit bir eskiz çalışması yapın odalarınızı pencere kapı yönlerini çizin mobilyalarınızı göz kararı yerleştirin.Gereğinden fazla mobilya veya aksesuara gerek olmadığını eskizde fark edeceksiniz ve bu eskiz bütçeniz dahilinde ilerlemenize fayda sağlayacaktır.
Renk ve doku şeması belirleyin!Renkleri eşleştirmeyin harmanlayın!Ve lütfen bu konuda cesur olun! Dekorasyon renk ve doku şemasından geçer.Geometrik desenleri ve çiçek baskılarını renklerle harmanlayın.Amatör ev sahiplerinin veya tasarım meraklılarının yaptığı aynı renk tonunun türevleriyle mükemmeli arama hatasına düşmeyin.Mükemmeli aramaya çalışmayın ‘ambiyans’ oluşturmaya bakın!Mesela parlak sıcak bir rengi,dokulu soğuk bir renkle dengeleyin.

Image_001

Bu muhteşem Akdeniz evi,renk ve dokunun benzersiz uyumunu sunuyor.Doğal aydınlatma ve rahatlatıcı renk paleti alanı ferah ve iç açıcı bir görsel şova dönüştürmüş.Kullanılan seramik objeler ise alanı zenginleştirmiş.

Mobilyalarınızı dikkatli seçin.Seçtiğiniz mobilyaların uzun yıllar gözünüzün önünde olacağını unutmadan adım atın. Dekorasyonda denge çok önemlidir.Mobilyalarınızı belirlerken boyutlarını ve yerleşimini göz önünde bulundurun.Modayı değil yaşam tarzınızı göz önünde bulundurun.Sonra kapıdan geçmeyen salonda tek başına koca alanı kaplayan kaba görüntüler moralinizi bozabilir.

Image_002

Profesyolin elinden çıkan bir oturma odası kendini gösteriyor.Dekorasyonda dengenin ön planda olduğu simetri alana lüks bir derinlik katıyor.Seçilen doku ve renk uyumu rahatlatıcı ve zarif.Tartışmasız tüm detaylar muazzam.

Image_003

Yaşam tarzı ve simetrinin ön planda olduğu bu şık oda antrasit tonuyla elegan bir ambiyans oluşturuyor.

Image_004Image_005

Şüphesiz bir yaşam alanı niçin mobilyadan,aksesuara,renkten modaya her şeyin önemi var ancak bu kompozisyonu tamamlayan en temel öğe aydınlatma!Özenle seçtiğiniz mobilya ve aksesuarlarınızı vurgulamanın vakti geldi.Aydınlatmalarınızı odanın amacına ve yüksekliğine bağlı olarak belirleyin. Yüksek tavanlı odalarda sarkıt aydınlatma,alçak tavanlı odalarda yer,duvar aydınlatması veya spot kullanmayı tercih edin.Odanız büyükse lambaderler kullanarak ambiyansı ne kadar liks hale getireceğine şaşıracaksınız.Ve tabiî ki en büyük aydınlatmanın doğal aydınlatmadan geçtiğini evinizin güneş kadar aydınlık olmasının hayatın en büyük artısı olduğunu unutmayın.

Image_006

Sarkıt aydınlatma tercih etmeyenler için spot ve led kullanılan modern yaşam alanı.

Image_007

Mutfağı gece ziyaret edenler için J Dolap altına gizlenmiş enerji sarfiyatı düşük Ledli aydınlatma.

Image_008

Yüksek tavanlı yaşam alanlarında tercih edilen sarkıtlar ve vurgulamak istediğiniz alan için kullanılan spotlar.Mekanı şık ve ferah göstermiş.

Ve son olarak;tasarımın estetikten geçtiğini asla unutmayın!Bu yazıdan ilham alarak kendi stilinizi bulmanız dileğiyle…

Sevgilerimle,

İyi Okumalar…